Charakteristika | Airportnitra.sk | charakteristika, letisko, nitra, aeroklub, pribinacup, lietanie, vetrone, letecka skola, letecky den
oLetisko
oAeroklub
oPodujatia
» Domov » Letisko » Charakteristika

Charakteristika

Medzinárodné letisko Nitra - Janíkovce (ICAO skratka LZNI) leží približne 3 km južne od mesta Nitra, vedľa obce Janíkovce.

Letisko má nadmorskú výšku 135 m, k dispozícií má trávnatú vzletovú a pristávaciu dráhu orientovanú v smere 150/330 stupňov. Dráha je dlhá cca. 1200 m a je uspôsobená pre prevádzku lietadiel do maximálnej vzletovej hmotnosti až 5600 kg. Informačná frekvencia letiska je 123.4 MHz.

Letisko je prevádzkované Aeroklubom Nitra. Okrem klubu tu pôsobia dve spoločnosti: Aero Slovakia (letecké práce) a Aeropro (výrobca ultraľahkých lietadiel Eurofox). Letisko poskytuje službu colnej a pasovej kontroly pre medzinárodné prílety po objednaní dopredu.

Návštevníci letiska majú možnosť využívať na oddych vonkajší plavecký bazén, volejbalový aj tenisový kurt. Aeroklub Nitra ponúka na letisku ubytovanie v nových 5 lôžkových unimobunkách so spoločnými sociálnymi zariadeniami alebo v kempe s elektrickými prípojkami.

Na letisku sa pravidelne konajú najrôznejšie letecké podujatia ako preteky bezmotorových vetroňov, výcvikové kurzy a sústredenia alebo letecké dni. Letisko hosťovalo aj také významné podujatia ako boli napríklad 26. Medzinárodné stretnutie historických vetroňov v roku 1998, 3. FAI Majstrovstvá sveta juniorov v bezmotorovom lietaní v roku 2003, 13. FAI Majstrovstvá Európy v bezmotorovom lietaní v roku 2005 alebo každoročne organizovaná, najväčšia plachtárska súťaž na svete - Pribina Cup.

Prihlásenie