Prvý súťažný deň | Airportnitra.sk | letisko, nitra, aeroklub, pribinacup, lietanie, vetrone, letecka skola, letecky den
oLetisko
oAeroklub
oPodujatia
» Domov » Podujatia » Archív » Iné podujatia » WGC2010 Szeged » Prvý súťažný deň

Prvý súťažný deň

Do Szegedu som dorazila v stredu vecer. Vyčerpanej po tej dlhočižnej ceste ma moc veľa vecí nezaujímalo, takže žiadna prechadzka po letisku sa nekonala. Jediné, čo som chcela vedieť bolo kde je náš stan a kde si možem zložiť veci. Naši ma milo prekvapili, ako pekne si to v kempe zariadili. Trošku sme pokecali a išli spať s nádejou, že som konečne doniesla pekné počasie, aj keď to tak spočiatku vobec nevyzeralo.

Zobudili sme sa pomerne skoro, asi okolo piatej a hned prvá vec, čo nás zaujímala bolo ako vyzeraá nebo nad nami. Vybehli sme to hneď obzrieť no moc nás to nepotešilo. Bolo chladno a zatiahnuté. Vrstva mrakov však bola riedka, tak sme čakali, ako sa to vyvynie. Bolo nám povedané, že dnes sa poletí. Tak sme plný entuziazmu rýchlo išli chystať vetrone a už o pol deviatej sme boli na štarte.

Štarty boli naplánované na 11:30, ale kedže to kvoli počasiu bolo nereálne, vyčkávalo sa. Prvé kumuli už síce boli na dohľad, ale nad letiskom bola jedna veľká diera. Niečo po dvanástej sa chmárky začali objavovať už aj nad našimi hlavami a tak vzlety boli potvrdené na 12:30. Prvá bola do luftu vyslaná 15metrovka s open, potom prišla na rad 18ska. Nad hlavami nám točili "hejná" vetroňov a vyčkávali na odlet. Keďže času bolo málo a kilometrov veľa, naši chalani nevyčkávali a vydali sa takmer hneď po otvoreni pásky na trať. Teraz to už bolo len na nich.

Prvé prílety začali okolo pol šiestej, tak sme čakali, kedy sa ozvú aj tí naši. (hlavne ja a janka, kedže my sme boli jediné, ktoré mohli ísť na tranďák, čo sa nám vonkoncom nechcelo:) Ale dočkali sme sa. Okolo šiestej sa naši ohlásili na "checkpointe", tak sme prichistali a autá išli po nich. Hneď ma zaujímalo, aké to dnes bolo. "Bol to boj", bolo mi povedané. "Vobec to nebolo jednoduché, bolo treba chodiť nízko. Ale keď som začal točiť v 400 metroch a podo mňa prileteli malilinké vetrone, trochu ma to ukludnilo :D Najvyššie som bol v 1400 metroch."

 Pri umývaní a skladaní sme zrazu začuli sirény. Ani nás nenapadlo, že by sa to nejako mohlo týkať letiska. Vetroň pri pristání vrazil do kamióna. Až ma zamrazilo. Pilot je v poriadku, lietadlo samozrejme rozflákané na kúsky, no čo je najhoršie, kamiónista je vážne zranený. Uf... No a tak sa zbytok večera už neniesol vo veľmi veselej atmosfére a nikto nehovoril už o ničom inom, aj keď to všetko boli len špekulácie. Dúfajme, že to bola posledná nehoda týchto závodov.

 

Nika Jančiková

Prihlásenie

Kalendár podujatí